Cvičíme jógu proti stresu

Jóga není jen cvičení ke zlepšení ohebnosti našeho těla, ale vede k uvolnění ustarané mysli. A to se na podzim hodí. Proto začínáme kurzy Jógy proti stresu - jak jinak než v mezigeneračním zastoupení - protože jóga je pro všechny bez ohledu na věk.


Cvičíme jógu proti stresu

  • stoj na hlavě
  • poloviční stoj na hlavě
  • joga s malými

Autor: Zuzana Dubová

Jóga umí mnohé: skrze cvičení a dech uvolňuje napětí ve svalech, kam se ukládá při stresujících událostech. Během dne je tělo vystavováno nezdravým návykům, ať chceme či nechceme - hrbíme se nad technikou, choulíme hrudník při chůzi, propadají se nám bedra do lordózy a páteř trpí. Fyzické nastavení pak ovlivňuje i to psychické. Naštestí máme možnost to napravit vědomou prací s tělem, a tou je například jóga. 

Čerstvě publikovaná studie z 1.3.2017 mluví za vše: Boston University School of Medicine použila jógovou terapii (konkrétně Iyengarovu jógu) a dechové cvičení, aby zjistila její efektivitu při léčbě deprese. Byly vybrány dvě skupiny depresivních pacientů s těžkou depresí a ty byly změřeny pomocí testů depresivity. Obě skupiny cvičily jógu pod dohledem instruktora třikrát týdně v různé délce (lekce složená s ásán, dechu a závěrečné relaxace), jedna skupina pak ještě praktikovala jógu, cvičení 15 minut + 15 minut dechového cvičení. Výsledky jsou překvapující: jóga a rytmické dechové techniky signifikantně zredukovaly depresivní příznaky u obou skupin s těžkou depresí, testy depresivity vykazovaly mnohem menší skóre, a čím více se jóga prováděla, tím lépe na tom byly i výsledky skóre.

Jestliže má jóga takové účinky, potom Jóga proti stresu působí zaručeně.


Kurz Jógy proti stresu s certifikovanou lektorkou jógy 2.stupně Zuzanou Dubovou pro členy Mezigenerace probíhají od 16.11., 15:00 - 16:30 v prostoru základní školy Slovanské náměstí. Přihlašování na info@mezigenerace.cz.

 

 

 

 

  Vloženo