Studenti chtějí měnit Tišnov

Ve čtvrtek 1.3.2018 proběhl na tišnovské radnici pod patronací starosty Jiřího Dospíšila poslední z dvanácti workshopů, pořádaných v rámci projektu Můžeš to změnit.

  • Studenti chtějí měnit Tišnov
  • Studenti chtějí měnit Tišnov
  • Studenti chtějí měnit Tišnov
  • Studenti chtějí měnit Tišnov
  • Studenti chtějí měnit Tišnov
  • Studenti chtějí měnit Tišnov

Studenti tří regionálních středních škol se setkali se zástupci politiků, ale i zaměstnanců městského úřadu a diskutovali společně o problémech, které je trápí, ale především se s nimi snažili za odborného vedení komunikovat a hledat společné řešení. Workshop byl pro všechny účastníky přínosný a dokázal, že i mladí lidé mohou komunikovat s politiky a úředníky zcela otevřeně a v poměrně širokém spektru témat.

„Na počátku byl workshop pro žáky základních škol a seniory, Mezigenerační občanská nauka. Nadšení účastníků, ale našeho organizačního týmu, vedlo k opakování a myšlence nového projektu, tentokrát pro středoškolské studenty“, uvedla ředitelka spolku Mezigenerace, která za projektem stojí.

„Věříme, že nejlepší cestou z politické krize v ČR je zapojení občana do politiky. A kde dosáhnout změny rychleji a lépe než u studentů? Mladí lidé jsou připraveni změnit svět, jen často nevědí, jak. Studenti vidí ve svém okolí řadu věcí, které by bylo třeba zlepšit“, myslí si vedoucí kanceláře starosty Roman Skřepek, který byl hostem workshopu. Často jde o drobnosti, na jejichž nápravu nebyl čas, přestože denně otravují život obyvatel obce a vedou k jejich špatné náladě. Studenti mají k těmto změnám čas i energii. Chybějící zkušenosti a informace - a navíc potřebné kompetence a kontakty - mohou studentům doplnit místní politici a pracovníci obecních úřadů. Ti mohou energii a zápal mladých ve své obci nasměrovat tak, aby se začaly věci měnit k lepšímu. Tyto dvě skupiny spolu však komunikují jen výjimečně. 

„Projekt Můžeš to změnit! poskytuje nejen prostor pro komunikaci. Přidáváme i metodickou a odbornou podporu týmu mentorů, pomoc při vypracování a realizaci prvního projektu (první změny) a třem nejlepším projektům i finanční prostředky: až 10 000 Kč na uskutečnění projektu,“ dodává Michael Murad z partnerské organizace projektu EUTIS o.p.s.