Debata se studenty aneb MŮŽEŠ TO ZMĚNIT!

Heslo, které se ve středu 28. února neslo znojemskou radnicí, znělo Můžeš to změnit! Studenti znojemských středních škol se tu totiž zúčastnili workshopu právě s tímto názvem.

  • Debata se studenty aneb MŮŽEŠ TO ZMĚNIT!
  • Debata se studenty aneb MŮŽEŠ TO ZMĚNIT!
  • Debata se studenty aneb MŮŽEŠ TO ZMĚNIT!
  • Debata se studenty aneb MŮŽEŠ TO ZMĚNIT!
  • Debata se studenty aneb MŮŽEŠ TO ZMĚNIT!

Jeho cílem je poskytnout studentům prostor pro vyjádření svého názoru a zároveň je učit demokratickým způsobům prosazování nápadů a změn, a to ve spolupráci se spoluobčany i s vedením obce. „Poslední dobou často slýchávám, že se mladí lidé nezajímají o své okolí a o veřejné dění. Na besedě jsem se mohl přesvědčil o opaku,“ řekl starosta města Znojma Jan Grois.

Studenti se se starostou Janem Groisem a s místostarostou Jakubem Malačkou sešli přímo na radnici. Měli možnost si prohlédnout její prostory, získat bližší informace o politických procesech a možnostech, jak se do nich zapojit, což je podle starosty velkou předností projektu. „Celá akce je skvělá v tom, že nemotivuje mladé lidi k tomu, aby si pouze stěžovali, ale chce po nich, aby přišli s vlastním řešením problému,“ zhodnotil akci starosta Grois. 

Studentům se kromě politiků věnovali i zástupci městského úřadu – tajemnice úřadu Olga Neulingerová, městská architektka Iveta Ludvíková, tisková mluvčí Zuzana Pastrňáková a koordinátorka projektu Znojmo – Zdravé město Soňa Bystřická. Společně vytvořili šest týmů, ve kterých vyjádřili, co je ve Znojmě trápí nebo co by rádi změnili a poté vypracovali první body svého projektu, který povede k řešení problému. 

Například tým místostarosty Jakuba Malačky si jako téma zvolil pořízení WIFI-Laviček: „Lavičky by sloužily k dobíjení mobilů, elektrokol, poskytovaly informace o počasí a daly by se využít jako SOS tlačítka. Jsem nadšený z projektu, není to přednáška, ale aktivní rozvíjení dovedností mladých. Těším se na další spolupráci,“ hovořil o mentorování týmu místostarosta. 

Nyní znojemské studenty čeká další část workshopu. Budou totiž na svých projektech i nadále pracovat, a to za podpory vybraných patronů a mentorů z řad městského úřadu i týmu Můžeš to změnit! Politici i organizátoři projektu věří, že je dotáhnou do konce.