Mezigenerační občanská nauka potřetí

Kolem sedmdesáti účastníků se sešlo ve středu 9. listopadu 2016 ve Společenském sále radnice městské části Brno-střed na workshopu "Mezigenerační občanská nauka aneb politická gramotnost pro všechny!"

  • Mezigenerační občanská nauka potřetí
  • Mezigenerační občanská nauka potřetí
  • Mezigenerační občanská nauka potřetí
  • Mezigenerační občanská nauka potřetí
  • Mezigenerační občanská nauka potřetí
  • Mezigenerační občanská nauka potřetí

Účastníkům ojedinělého workshopu, který probíhá třetím rokem, jsme zábavnou formou ukázali, že kvalitu života ve svém městě mohou ovlivnit sami. Těší nás, že máme zpětnou vazbu z minulých workshopů. Loni jsme například prezentovali občanskou iniciativu, jejímž výsledkem byla revitalizace podchodu v Tišnově. Žáky ZŠ Gajdošova to zaujalo natolik, že se sami pustili do obnovy podchodu v Židenicích. Na workshopu přiblížili své postupné kroky vedoucí k cíli, a představili také své další aktivity.

I tentokrát se akce účastnili žáci základních a středních škol a dospělí bez věkového omezení. Do debaty nad danými tématy byli zapojeni všichni napříč generacemi. Účastníci dostávali odpovědi na otázky například proč se zabývat politikou, jak funguje volební systém v České republice a komunální politika v našem městě i kraji anebo jak řešit některé z občanských problémů. Jejich úkolem bylo také sestavit koalici v Jihomoravském kraji a zvolit hejtmana.

Workshopu se účastnili také zástupci brněnského politického života, mezi nimi například královopolský místostarosta Daniel Valenta, židenický místostarosta Petr Kunc, zastupitelé Petra Matoušková a Ondřej Hýsek. Starosta MČ Brno-střed Martin Landa a radní Michal Doležel provedli účastníky radnicí a přiblížili jim její historii. Zajímavým hostem byl mladý aktivista Jakub Čech, který se o politiku zajímá již od svých šesti let. Překvapil jejím obrovským přehledem a znalostmi.

Výstupem workshopu, který byl podporován Jihomoravským krajem a statutárním městem Brnem, je edukativní film, který vidíte níže. Dalším výstupem bude metodika využitelná pro výuku občanské nauky na základních školách. Ta bude k dispozici bude do konce prosince také na stránkách.