Olympijská vítězka předává zkušenosti dětem

Věra Růžičková je naší členkou od roku 2015. Pozvali jsme jí na jednu z našich mezigeneračních akcí jako hosta. Přišla po ní a řekla, že se jí naše aktivity líbí a že by se k nám ráda přidala. Zaslouží si nejenom náš obdiv.

V pouhých dvaceti letech dosáhla na nejvyšší sportovní metu - v roce 1948 na Olympijských hrách v Londýně získala s čs. národním družstvem sportovních gymnastek, jako jeho nejmladší členka, zlatou medaili. V soutěži jednotlivkyň pak vybojovala výborné šesté místo. Po tomto vynikajícím úspěchu přišli dva synové a tím pro olympijskou vítězku Věru Růžičkovou vlastní sportovní kariéra skončila. Stala se trenérkou z povolání a vedoucí juniorského výběru ČSSR, kratší dobu působila také ve Velké Británii, kde vedla výcvik anglických vrcholových gymnastek a přednášela trenérům. Do osmdesátých let byla činná i jako mezinárodní rozhodčí a tato práce ji zavedla do řady zemí, nejdále do USA.

Dnes královopolská občanka Věra Růžičková, čerstvá držitelka Ceny Věry Čáslavské za celoživotní aktivitu žen ve sportu a v olympijském hnutí, působí ve spolku Mezigenerace, protože věří, že si zástupci mladé i starší generace mají co předávat, vzájemně se obohacovat. Mimo jiné se v rámci projektu Senioři do škol dělí o svůj životní příběh s žáky brněnských základních škol.

"Jsem také členkou Klubu olympioniků Jihomoravského kraje a působím v předsednictvu odboru sportu v České obci sokolské. Navštěvuji různé sportovní podniky, cvičím a chodím na delší procházky. Mám předplatné do Městského divadla v Brně, ráda si něco přečtu, zajdu na výstavu nebo do opery. Pravidelně se scházím s rodinou. Navštěvuji Školu paměti, abych nezapomínala," vypočítává s úsměvem svoje aktivity Věra Růžičková. "Jak to všechno zvládám? Věřím na pohyb. Protože pohyb je život," prozrazuje své životní krédo.

text: Jana Novotná, foto: Jana Novotná, Igor Zehl  

  • obr.1
  • obr.2